Co to są te media?

Na naszych zajęciach mieliśmy okazję zastanowić się nad tematem mediów i ich definiowania. Po wpisaniu "media" do Wikipedii pojawia się hasło "środki masowego przekazu", autor artykułu podaje min. prasę, radio, telewizję i internet. Czy jest to wyczerpująca definicja? Na pewno nie dla kogoś kto zajmuje się kinem.

Najważniejsze rewolucje w historii mediów to na przykład początek wydawania prasy w XV wieku, czy wynalezienie fotografii w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku pojawiły się komputery, posiadające dużą moc obliczeniową. To otworzyło nowe możliwości w tworzeniu, edytowaniu oraz rozpowszechnianiu mediów. Całkowicie zmieniła się tożsamość mediów i powstało pojęcie "nowe media" - czyli tam gdzie media połączyły się z komputerem.

Film Avatar - przykład modularności - finałowy obraz składa się z tysięcy elementów.
Podstawową cechą nowych mediów jest reprezentacja numeryczna - można je zapisać językiem matematycznym - np. jako funkcja. Co więcej można do obiektów nowych mediów można zastosować obróbkę algorytmiczną, to jest na przykład na nagrany kawałek obrazu filtr za pomocą specjalnego programu, który wszystko liczy za nas. Media mieć charakter ciągły i nieciągły. Przykład: Antanina robiąc animowany film z ludzikami z plasteliny w szkole filmowej w Mińsku, przekazywała treść w formie zdjęć w małych odstępach czasu. Kolejnym ważnym pojęciem dla nowych mediów jest modularność. Blog, który edytujemy tworzy wizualnie jedną całość, ale zawiera tekst, szablon, zdjęcia itp. Z modularności wynika automatyzacja - aby stworzyć jeden z rodzajów mediów, jakim jest blog posłużyliśmy się gotowym narzędziem do tworzenia blogów. Kolejnym pojęciem jest wariacyjność różni stare media od nowych mediów. Jeśli chciałybyśmy zmienić dzieło sztuki, które ktoś wyrzeźbił byłby to akt wandalizmu. Natomiast szablon, który został stworzony przez kogoś możemy dowolnie edytować.
Jak widać, nowe media są szerokim pojęciem, uwzględniającym postęp i możliwości technologii. Zagadnienia zajęć i książki Lva Manowicha dotyczące definiowania mediów uświadomiły nam, że filmy, które analizujemy na studiach są rezultatem rozwojowu mediów połączonemu z rozwojem technologii obliczeniowych (rejestrowanie obrazu, przerabianie go w programie, dodawanie ścieżki dźwiękowej itp.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.