Technoutopia i technofobia.

Dla nas media, to część naszego życia. Nie wyobrażamy sobie go bez telefonu w kieszeni, dźwięku Facebooka czy wiecznego pytania się o dostępność sieci wi-fi. Czy można sobie wyobrazić, jak ludzie żyli bez dzisiejszej technologii? Czy myśleliście kiedyś o technoutopi lub technofobii? Jeśli nie, razem zagłębimy się w ten temat.

Technoutopia
Technoutopia to idea, która zakłada to, że postęp technologiczny prędzej czy później doprowadzi człowieczeństwo do życia w idealnym świecie. Brzmi oczywiście optymistycznie, ale z drugiej strony niektórym ciężko wyobrazić było sobie mówiące roboty i latające samochody a aktualnie technologia jest w stanie tego typu wynalazki wytworzyć. Świat idzie  z błyskawicznym postępem. Jest nawet żart o dzieciach, których zmysł technologiczny nieustannie polepsza się: „Teraz dwu letnie dziecko umie odblokować tablet, a Ty co robiłaś w wieku dwóch lat? Jadłam piasek”.
Technologiczna utopia według jej zwolenników, może być ustanowiona w bliższej lub dalszej przyszłości. Wtedy technologia pozwoli nam osiągnąć dużo lepszy poziom życia, poprzez rozwiązanie problemu braku surowców, ingerencje w przyrodę, stworzenie idealnych gatunków żywności czy nawet nieśmiertelności. Chociaż np. filmy science-fiction, pokazujące życie w przyszłości cieszą się ogromną sympatią, niektórzy krytycy idei uważają, że rozwój technologi prowadzi do rozerwania więzów międzyludzkich.  Już dziś można zaobserwować negatywne nastawienie części społeczeństwa do idei technoutopii. Możliwości jakie daje nam współczesna technologia w zakresie np. komunikacji może być użyta nieprawidłowo . Ludzie, którzy kontaktują się ze światem wyłącznie przez komputer mogą mieć problem z prawdziwym kontaktem człowiek – człowiek lub popaść w nałóg. Do wielu osiągnięć naszej cywilizacji przywykliśmy I praktycznie ich nie dostrzegamy. Inne z kolei wywołują zdziwienie i chęć posiadania jak np. nowy model telefonu czy robot kuchenny.
Przykład wizji technoutopijnej.
Technofobia
Od momentu rozwoju techniki rozwinęła się również technofobia – czyli niechęć do stosowania nowych rozwiązań technologicznych ze względu na przyzwyczajenie lub sympatię do starych. Druga postawa charakterystyczna dla "technofobów" to strach przed awarią. Przy zbyt dużej automatyzacji przeciętny człowiek sam nie da rady sam naprawić np. hiper nowoczesnego samochodu, który się zepsuł, ponieważ do tego trzeba specjalnych urządzeń. Technofobia może pojawić się nieoczekiwanie. Na przykład człowiek boi się, że zepsuje bardziej skomplikowane według niego urządzenie, którego nie umie obsługiwać ze względu na przynależność do starszego pokolenia.  W Krakowie organizowane są specjalne kursy komputerowe dla ludzi starszych, żeby i oni mogli obsługiwać nowoczesne urządzenia. Technologia może być frustrująca. Przy nagłym „ataku” technofobii człowiek może czuć ból głowy, frustracje i nienawiść do obsługiwanego urządzenia. W jakimś stopniu na technofobię cierpi każdy z nas.
Prezydent Rosji ze starym telefonem - przykład technofobii :)
Technoutopia i technofobia to logiczne zjawiska. Ludzie od dawna fantazjowali o świecie zdominowanym przez technologię a z drugiej strony widzieli zagrożenia płynące z jej rozwoju.

1 komentarz:

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.